Spam Yapma Lütfen!
28 Eki 2020
Çizgi Roman

Paranormal ve Gizemli Bir Takım: Justice League Dark 

Merhaba sevgili Geek101 ailesi! Bugünkü yazımızda DC Evreninin hatırı sayılır fakat pek de Justice League Dark isimli ekibinden, nasıl bir araya geldiklerinden, ne tarz bir ekip olduklarından ve nihayetinde bahsedeceğim.

İlk olarak Eylül 2011’de kendi serisiyle karşımıza çıkmıştır. Bu ekibin amacı evrendeki doğaüstü, gizemli, büyülü ve paranormal olaylarla ilgilenmektir. Karşılaştırmak gerekirse Justice League, Darkseid, Brainac, Legion of Doom gibi daha çok fiziksel dünyayı tehdit eden problemlerle ilgilenirken; Justice League Dark, Enchantress, Doctor Destiny ve Felix Faust gibi hem fiziksel hemde ruhsal dünyayı tehdit eden problemlerle ilgilenir. Kısacası bahsi geçen takımımız daha çok “soyutsal” tehlikelerle ilgilenir. Üyeleri de tahmin edileceği üzere genelde DC evrenindeki büyülü ve doğaüstü güçlere sahip olan kişilerdir. Onları tanımadan önce ekibin nasıl bir araya geldiğini öğrenelim!

Ekibin bir araya gelmesi

Ekibin ilk olarak bir araya gelmesi Enhanctress (June Moone) sayesinde ve Madame Xanadu’nun felaket dolu geleceği görmesi ile başlar. Enchantress’ın ölümcül ve büyülü ruhuyla bir araya gelmiş olan June, öfke patlamasının ardından Enchantress ile ayrılır.

June’un bedeninden ayrılmış olan Enchantress büyük bir tehlike oluşturmaktadır. Normal şartlar altında bu kadar öfkeli ve kontrolü kaybetmiş biri olmayan Enchnatress, büyük bir hiddetle tekrar June ile birleşir. İşte bu noktada Madame Xanadu’nun felaket dolu kehaneti gerçekleşmeye başlar ve kendisiyle beraber Enchantress’ı durdurabilecek büyülü güçlere sahip güvenilir müttefikler aramaya başlar.

Nihayetinde John Constantine, Zatanna, Shade ve Deadman’i, Enchantress’ı durdurmak adına bir araya getirmeyi sağlamıştır. Enchantress ile olan mücadeleyi her ne kadar kazanıp fiziksel ve ruhsal dünyayı büyük bir tehlikeden kurtarsalar da bir fedakârlık yapmaktan da çekinmemişlerdir. Bu olaydan sonra her ne kadar bir araya gelmek, bir “Ekip” olmak istemeseler de, dünyadaki bu tarz tehlikelerin Enchantress’dan ibaret olmadığını ve bu tarz tehlikelerin gelmeye devam edeklerini ve bunların Justice League’i aştıklarını düşündükleri için, Justice League Dark’ı tam anlamıyla kurmuşlardır.

Ekip Üyeleri:

1) Hellblazer (John Constantine):

İngiliz bir dedektif olan John Constantine, DC evreninin önemli ve güçlü büyücülerinden biridir. Her ne kadar büyüde yetenekli olsa da genelde zekasını ve sinsiliğini de her durumda güzelce kullanır. Kendisinin şiddete yönelimi ve içinde sakladığı vahşi kişiliği aslında onu bir kahramandan çok anti-kahraman yapar.

Zor bir çocukluk geçiren John, çocukluktan gelen büyülü güçleri yüzünden hayatından birçok şeyi feda etmek zorunda kalmıştır. Ailesi de ne yazık ki büyülü güçleri yüzünden feda ettiği şeylerden birisidir. Büyü gücünün kaynağının cehennemden geldiği düşünülmektedir. Bu yüzden bir nevi şeytani bir güce de sahip diyebiliriz. Kendisi hayatı boyunca birçok şeytanla anlaşma yapmış fakat yeri geldiğinde kurnazlığı, sinsiliği ve zekası sayesinde çoğu büyülü yaratıkları, iblisleri hatta ilahi güce sahip varlıkları kandırmayı başarmıştır. Büyülü güçlerinin yanı sıra, şeytanları çağırma, zihin kontrolü, geleceği görme, zamanda yolculuk ve görünmezlik gibi güçleri vardır.

Bu karakterin aynı zamanda 2005 yılında çıkmış ve Keanu Reeves’in başrol oynadığı bir filmi, aynı zamanda Matt Ryan tarafından canlandırılan bir dizisi de vardır.

2) Zatanna (Zatanna Zatara):

Başarılı bir sihirbaz olan John Zatara’nın kızıdır. Tıpkı babası gibi kendisi de sihirbazdır. Doğuştan büyülü güçlere sahip olan Zatanna annesini genç yaşta kaybetmiştir. Zatanna babasıyla beraber büyümüştür ve babasının sihirbazlık gösterilerini, numaralarını, yaptığı büyüleri yakından takip etmiştir. İyice büyüdükten sonra büyüyü kullanma konusunda ve sihirbazlıkta iyice ustalaşmıştır.

Sahne gösterileriyle beraber kahramanlığa da atılan Zatanna, belli bir süre sonra Justice League’in önemli üyelerinden biri olmuştur. Büyü gerektiren olaylarda Justice League genelde Zatanna’dan yardım alır. Zatanna tıpkı babası gibi büyüyü kelimeleri tersten okuyarak yapıyor ve yönlendiriyor. Justice League’in Throne of Atlantis hikayesinde koskoca tsunamiyi “Nod! ” (Don) diye dondurup buza çevirmesi buna bir örnektir. Kelimeleri tersten okuyarak istediği büyüyü gerçekleştirmesi onu oldukça güçlü bir büyücü yapmaktadır. Bunlar dışında telepati, ışınlanma, ruhlarla iletişim kurma gibi güçleri vardır. Aynı zamanda Justice League Dark ekip haline geldiğinde genelde liderlik yapan kişi olmuştur kendisi.

3) Deadman (Boston Brand):

Kendisi tam anlamıyla Deadman’e dönüşmeden önce bir sirkte akrobattı. Oldukça yetenekli olan Boston’un sevleri olduğu kadar sevmeyenleri de oldukça fazlaydı. Bir gün gösterisi sırasında mafya olarak tahmin edilen biri tarafından vurulmuş ve orada trajik bir şekilde ölmüştür. Fakat ölüm onun için tam anlamıyla bir son değildi.

Hint tanrıçası Rama Kushna, Boston’u kutsamış ve ona adaleti sağlaması amacıyla insanların vücutlarına girme ve onları kontrol etme gibi güçler bahşetmiştir. İşte bu noktada Boston, Deadman denen ruha, hayalete dönüşür. Bu formuyla katilini aramıştır. Genelde belli bir bedene sahip olmadığı için hedef alınamazdır. Genelde yalnız takılan Deadman, Justice League Dark ile karşılaştıktan sonra ekibin sürekli üyelerinden biri haline gelmiştir.

4) Madame Xanadu (Nimue Inwudu):

Ölümsüz ve yaşlanmaya karşı büyük bir bağışıklığı olan Madame Xanadu oldukça eski çağlardan gelmiştir. Kral Arthur ve Merlin zamanlarından gelen Madame Xanadu, Morgana Le Fay’in, Kral Arthur’un üvey kız kardeşi, kardeşidir. O zamanlarda büyücü Merlin ile ilişkileri vardı ve yaptığı büyüler sayesinde ölümsüz ve asla yaşlanmayan birine dönüşerek günümüz DC dünyasına kadar gelmeyi başarmıştır.

Dünyada genelde tarot kartlarına bakarak geleceği gören bir falcı olmuş ve bu tarot kartlarıyla da aynı zamanda güçlü büyüler yapan birisi olmuştur. Justice League Dark ekibinin ilk bir araya gelmesi ve Enchantress ile olan karşılaşmaları Madame Xanadu sayesinde gerçekleşmiştir.

5) Swamp Thing (Alec Holland):

Doğanın, bitkilerin ve yeşilin koca yürekli koruyucusu aslında “Swamp Thing” e dönüşmeden önce bir bilim adamıydı. Botanik üzerine çalışmaları olan yetenekli bilim adamı Alec Holland, ne olursa olsun doğayı korumaya çalışan biriydi. Birçok deney ve formül yapan Alec Holland günün birinde tüm bitkileri koruyacak ve doğa adına büyük ve olumlu gelişmeler getirecek bir formül bulur fakat bu formülü kötücül amaçla kullanmak isteyen kişi sayısı oldukça fazlaydı.

Formülü bu insanlarla paylaşmayan Alec, günün birinde kendi laboratuvarında saldırıya uğrar ve Alec içindeyken laboratuvar patlar. Alevler, kimyasallar ve formülü tarafından zarar gören Alec koşarak kendini bir bataklığa atar. Girdiği bataklıkta belli bir süre kalan ve ölmeyen Alec, burada Swam Thing dediğimiz efsanevi koruyucuya dönüşmüştür. Hem fiziksel hem ruhsal olarak oldukça değişen Alec, doğanın koruyucu ruhu ile bir araya gelir ve dünya üzerindeki her bitkiyi kısacası yeşili ve doğayı koruyacağına dair kendisine ve doğaya söz verir. Doğaya zarar verenleri ağır şekilde cezalandırır. Kısacası doğa ve yeşil adına her şeyi yapabilecek bir koruyucu olmuştur. Dünya üzerindeki her türlü bitkiyi kontrol etme, onlarla bir araya gelme, üstün güç ve dayanıklılık gibi güçlere sahiptir. Her ne kadar Justice League Dark’ın sürekli bir üyesi olmasa da sık sık onlara büyük yardımlar etmekten çekinmemiştir ve bu da onu Justice League Dark ekibi adına oldukça önemli biri yapmaktadır.

Ya Diğer Üyeler:

Saydığım kişiler genelde Justice League Dark’ın sürekli olan üyeleriydi. Bunlar dışında bazı kahramanlar da bu ekipte yerini almıştır: Doctor Fate, Shazam, Etrigan, Phantom Stranger, Raven gibi bu tarz büyülü güçlere sahip kişiler ekiple çalışmıştır.

Şimdilerde Rebirth evreniyle ekip yenilenmiştir ve yeni Rebirth Justice League Dark üyeleri ise şöyledir: Zatanna, Wonder Woman, Detective Chimp, Man-Bat ve Swamp Thing.

Diziler Filmler ??:

Justice League Dark’ın DC animasyon evreninde, Justice League Dark ve Justice League Dark: Apokalips War adında iki animasyonu vardır ve bir DC hayranıysanız sadece bu animasyonları değil genel olarak tüm animasyonları izlemenizi öneririm!

Bunun dışında HBO Max’e yeni DC dizilerinin geleceği duyurulmuştu ve duyurulan bu dizilerden birisi de Justice League Dark dizisiydi. Şu an dizinin ne zaman çıkacağına, nasıl olacağına, oyuncu kadrosunun kimlerden oluşacağına dair bir bilgi yok fakat gerçek bir Justice League Dark dizisi veya filmi kulağa gerçekten hoş geliyor.

Önceki yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Related posts

Bir cevap yazın

Required fields are marked *