Spam Yapma Lütfen!
12 Nis 2021
Çizgi Roman

Daredevil Kimdir? | Koruyucu Şeytan! 

Daredevil birçok kişinin sevdiği ve özellikle de Netflix dizisinden tanıdığı bir karakter. Birbirinden güzel ve heyecanlı çizgi romanlara sahip olan Daredevil karakteri kimdir?

Daredevil Nasıl Yaratıldı:

Daredevil, 1964 yılında Stan Lee tarafından yaratılmıştır. Hikayesi, kişiliği, güçleri tamamen Stan Lee’ye aittir. Jack Kirby de Stan Lee’ye bu karakteri yaratmada yardım etmiştir ancak büyük çoğunluk Stan Lee’dedir.Daredevil’ın orijinal sarı kostümü Bill Everett tarafından tasarlanmıştır.

Hikayesi:

Gerçek adı Matthew Michael Murdock olan Daredevil’a, kısaca Matt Murdock deniyor. Küçük yaşlarda annesi tarafından terk edilen Matt, boksör olan babası Jack Murdock tarafından yetiştiriliyor. Matt, babasının çok büyük bir hayranı da olsa gelecekte babası gibi bir boksör olmak istemiyordu. Bu yüzden akademik kariyerine önem vermeye başladı ve babası da o daha iyi eğitim görsün diye boks kariyerini ilerletmek istiyordu. Bu hedefi için mafyayla bağlantısı olan bir menajerle, Fixer ile anlaşma yaptı. Matt de babası evde yokken onun spor aletleriyle çalışmaya başladı.

Matt bir gün sokakta gezerken yaşlı bir adama hızla yaklaşan bir tır gördü. Hemen adamı itmek için yola koştu, adamı kurtardı ancak tırdan döküler radyoaktif maddeler Matt’in gözlerine isabet etti ve böylece kör oldu. Ancak görme duyusu dışında tüm duyuları aşırı seviyede gelişti ve yarasalarınkine benzer bir radar sistemine sahip oldu. Bu kazandıklarıyla görme yeteneğini yapabilse de yeteneklerini çevreden saklayıp hayatına kör birisiymiş gibi yaşamaya karar verir.

Zaman ilerledikçe Matt, istediği okul için çalışmaya devam etti ve üniversiteyi kazandıktan sonra oda arkadaşıyla ve gelecekteki ortağıyla, yanı Foggy ile tanıştı. Zaman ilerledikçe babasının boks kariyeri de iyileşiyordu, mesajer Fixer sayesinde şampiyonluğa doğru uzanıyordu.

Bir gece Matt ve Foggy, Matt’in babasının boks  maçını izlemeye gider. O gece Fixer, Matt’in babasına şike yapıp bilerek kaybetmesini söyler ancak oğlunun karşısında kaybetmek istemeyen Jack, maçı kazanır ve o günün gece saatlerine doğru Fixer, Jack’i öldürür.

Bu olaylar yaşandıktan kısa süre sonra üniversiteden mezun olan Matt ve Foggy, ortak bir hukuk bürosu açarlar. Ancak Matt’in aklında hala babasının intikamını almak vardır ve bir gece planını gerçekleştirmeye başlar. Daredevil kostümünü giyip Fixer ve adamlarını bir köşeye sıkıştırır ancak o daha bir şey yapmadan Fixer korkup kalp krizi geçirir ve ölür. O geceden sonra Daredevil’ın ünü yavaş yavaş artmaya başlar ve Matt de süper kahraman olmaya karar verir.

Güçleri ve Özellikleri:

 • İnsanüstü duyular.
 • İnsanüstü hız, dayanıklılık, çeviklik, refleksler ve kuvvet.
 • Karanlık alanlarda bile her şeyi fark edebilme.
 • Mükemmel derecede içgüdü: Birisinin yalan söyleyip söylemediğini kolayca anlayabilir.
 • Radar.
 • İnsanüstü denge.
 • Korkusuzluk ve asla pes etmeme.
 • Usta dedektiflik ve avukatlık.
 • Bütün silahlarda ustalık, mükemmel nişan yeteneği.
 • Yüksek zeka.
 • Tüm dövüş sanatlarında ustalık.

Daredevil ikonik çizgi romanlara sahiptir. 2003 yılında Ben Affleck’in Daredevil’ı oynadığı bir filmi olmuştur ancak bu film başarı yakalayamamıştır. Netflix’te yayınlanan dizisinde ise güzel başarılara sahip oldu.

Ayrıca önceki yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Related posts

Bir cevap yazın

Required fields are marked *