Spam Yapma Lütfen!
27 Eki 2020
Çizgi Roman

Batman Damned Olmuş Mu? 

Merhabalar, DC’nin “Black Label” adı altında yetişkin okuyuculara yönelik olarak çıkarmış olduğu ilk çizgi roman olan Batman: Damned incelemesiyle karşınızdayım ve bu incelemede çokça spoilerdan kaçınmaya çalışacağıma emin olabilirsiniz. Öncelikle bir çoğunuzun da bildiği üzere bu sayının tek önemi Black Label etiketiyle çıkmış olması değil tabi ki ama ben öncelikle sayıyla alakalı genel bilgilerden bahsetmek istiyorum. Genel bilgileri geçer geçmez Batman Damned’ın koleksiyonerler için taşımış olduğu diğer büyük öneme de değineceğim. 

 3 sayı sürecek olan Batman Damned’ın yazar koltuğunda Brian Azzarello, çizer koltuğunda ise Lee Bermejo oturuyor. Sayıyı okumaya başlar başlamaz yazar Brian Azzarello bizleri Batman: The Killing Joke ‘da ki Joker’in anlattığı fıkraya gönderme yaparak karşılıyor ve okurları daha sayının başında (belki de son kez) gülümsetiyor. İlk sayfadan son sayfaya kadar sizleri gizemli ve gergin bir Batman hikayesinin beklediğini çok net bir şekilde söyleyebilirim. Özellikle hikayenin sahip olduğu bu gizem ve bilinmezliğin vermiş olduğu gerilim hissi, çizer Lee Bermejo’nun çizimleri ile çok iyi bir şekilde desteklenmiş. Batman Damned’ta anlatılan Batman’in karanlık iç dünyasını ve çocukluğunda yaşadığı travmaları ilk kez Batman Damned’ta görmüyoruz. Bunları defalarca farklı kişilerden, farklı şekillerde dinledik ama Batman Damned burada bir farkla kendinden önce çıkan eserlerden sıyrılıyor. Bu fark ise az önce de bahsetmiş olduğum ve bu hikayeye seviye atlatan Lee Bermejo’nun çizimleri.

Batman Damned: The Story DC Took TEN YEARS To Tell | Screen Rant

Çizimleri bir kenara bırakıp hikayeye geri dönmek gerekirse, işte o kısımda işler biraz karışıyor. Bizleri (daha önce reklamları da yapıldığı üzere) Jokersiz bir Gotham ve Batman bekliyor. E ne oldu bu Jokere? Öldü arkadaşlar. Evet, yanlış duymadınız güzide palyaçomuz Joker, Batman Damned’ta bizleri ölü bir şekilde karşılıyor ve bu ölü Joker’in dışında da partnerini(!) kaybetmiş bir Batman bizleri bekliyor. Hikaye akışı Batman’nin Joker’in ölümünü ve bunu yapanı araştırmasıyla devam ediyor. İlk sayıdan bu sorulara ne Batman ne de biz kesin bir cevap bulamıyoruz ama okların gösterdiği kişinin Batman’i kesinlikle mutlu etmediğini söyleyebilirim. Hikaye akışının yanı sıra bu sayıda 4 farklı konuğumuz var. Bunlar Zatanna, Deadman , Constantine ve Enchantress. Zatanna ve Deadman ilk sayıyı göz önüne aldığımız da pek önemli bir role sahip olmasalarda hikaye akışı, ilerleyen sayılarda Deadman’i tekrardan ve önemli bir olay örgüsü içerisinde göreceğimizi işaret ediyor. Enchantress ise bizleri Bruce Wayne’nin çocukluk dönemlerinin anlatıldığı panellerde karşılıyor ve sayının gerilim/korku dozajını yukarılara taşıyor. Son olarak Constantine’den bahsetmek gerekirse, aslında kendisi bir konuktan da öte gayet önemli bir role sahip ve sayı boyunca sıkça karşımıza çıkıyor. Eğer DC’nin yayınlamış olduğu Batman: Damned’ın previewsına bakmadıysanız birazdan bahsedeceklerim sizler için spoiler özelliği taşıyabilir ve o yüzden bir sonraki paragraftan okumaya devam edebilirsiniz. Sayının en başından sonuna kadar hikaye bize bir anlatıcı yoluyla aktarılıyor ve bu anlatıcımız ise John Constantine. Açıkçası ben bu seçimi gayet beğendim çünkü bu karanlık tonlu hikayeye Constantine’i oldukça yakıştırdım.

Batman's Penis Was a Mistake DC Now Regrets | Screen Rant

Evet sayın Geek101 okuyucuları, incelememin sonlarına gelirken, en başta belirtmiş olduğum Batman: Damned’ın koleksiyonerler için taşıdığı büyük öneme değinmek istiyorum. Batman: Damned içerisinde gayet önemli(!) bir ilk görünüm’e sahip. Bu ilk görünüm ise Batman’in en küçük Robini , Batpenis’e ait (Karakterin tüm isim hakları Geek101’e aittir ^^) . Halihazırda gayet iyi bir yaratıcı ekibe sahip olan Batman: Damned, Batpenis sayesinde çizgi roman gündemine bomba gibi oturdu ve bunun da üzerine DC’nin bundan sonra böyle bir şey görmeyeceğimizi, bu tarz şeyleri sansürleyeceklerini açıklamasının üzerine bu sayının önemi de çok daha fazla arttı. Eğer ki bu duruma eleştirel yaklaşmam gerekirse, bu tarz bir hamleyi saçma bulduğumu söyleyebilirim. Dediğim gibi bence Batman’i böyle resmetmek her ne kadar gereksiz de olsa DC istediğini elde etti ve Batman: Damned’in stokları nerdeyse çıkmadan eridi.

Son olarak her şeyi bir kenara bırakıp, Batman: Damned’ın ilk sayısının notuna gelelim.

Geek101

8.5
Score

Pros

  • Çizimler güzel
  • Atmosfer sizi içine çekiyor

Cons

  • Hikayenin ucu çok açık

Final Verdict

Batman: Damned’taki gizem ve gerilim her ne kadar sizin heyecanınızı diri tutsa da, kafanızdaki sorulara cevabı ilk sayıdan bulamıyorsunuz. Bu nedenle çok potansiyelli bir hikayenin başlangıcı olma görevini üstlenen bu sayıya benim notum 85/100. Bizleri ilerleyen sayılarda çok daha unutulmaz bir hikayenin beklediğini düşünüyorum ve bu nedenle okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

Next

Batman Damned Olmuş Mu?

Related posts

Bir cevap yazın

Required fields are marked *