Spam Yapma Lütfen!
13 Haz 2021
Çizgi Roman

Az Bilinen 7 Farklı Joker Versiyonu! 

Kara şövalyeye kök söktüren, Gotham’da terör üstüne terör estiren, güldürürken öldüren, öldürürken düşündüren Joker. Var olduğu 81 yıl boyunca en sevilen kötü adamlardan biri unvanını da gururla taşımakta. O halde gelin biz de bugün tarihi boyunca pek çok değişikliğe gebe kalan Joker’in az bilinen en ilginç versiyonlarına bir göz atalım. İşte az bilinen 7 farklı Joker versiyonu!

1- Virüs Joker

1990 Yılında DC pek ilginç konseptli bir grafik romana imza atar. İspanyol çizgi roman sanatkarı Pepe Moreno sadece grafik yazılımlarını kullanarak ortaya Batman Digital Justice isimli grafik romanı çıkarır.

Yüksek teknolojinin hüküm sürdüğü, bilgisayarlar ve sahiplerinin yönettiği bir Gotham’ın hikayesini anlatır. Artık hayatta olmayan Joker’in yarattığı Joker virüsü ve komiser Gordon’un torunu olan Batman kimliğine bürünüp, şehri tehlikelerden koruyan James Gordon’un savaşına şahit oluyoruz. Sanal ortamdaki Joker fikri ilginizi çekti mi? Ama daha durun, çok daha yaratıcı bir fikrin ürünü olan bir Joker daha var.

2- Martha Wayne Joker

Az bilinen 7 farklı Joker versiyonu listemizin bu kısımında Martha Wayne Joker yer alıyor. 2011 Yılında yayınlanan ve daha sonradan animasyon filmine de dönüştürülen alternatif bir DC evrenini konu alan Flashpoint çizgi romanında, Bruce Wayne’nin ailesi yerine kendisi öldürülür. Olaydan sonra baba Thomas Wayne Batman kimliğine bürünür. Annesi Martha Wayne oğlunu kaybetmiş olmanın verdiği acıyla başa çıkamaz. Yüzünü keserek sahte gülümsemesini yerleştirir ve Joker’e dönüşür.

Alternatif evrendeki değişikliklerin farkında olan kahraman Flash olaya el atınca Batman, karısı Joker ile yüzleşir. Ve tarihi yeniden yazmanın yolları olduğunu söyler. Hikayeyi çok fazla ele vermeden meraklısıysanız çizgi romanı okumanız şiddetle tavsiye edilir.

3- Korsan Joker

DC’nin ana evreni dışındaki hikayeleri anlatan Elseworlds hikayelerine dahil, 1994 yılında yayınlanan Leatherwing çizgi romanı. Batman’ın Captain Leatherwing adında bir İngiliz. Alfred’in İtalyan, Catwoman’ın ise İspanyol bir kontes olduğu çizgi romanda, adamımız Joker karşımıza gülen adam ismiyle bir hayli deforme bir hayli deli bir korsan olarak çıkıyor.

Değişmeyen şey ise Batman ile yaşadığı husumet. Bilmeyenleri de uyarmak gerek. Batman’in bu versiyonu bal gibi de öldürüyor. Yalnızca bunu çok kan dökmeden yapmak için çaba gösteriyor.

4- Sırtlan Joker

Başlı başına çılgın bir konsept olan, Marvel ve DC’nin iş birliği sonucu 1997 ve 1998 yılları arasında ortaya çıkan Amalgam çizgi romanlarındaki Hyena Joker kendisinin ve Marvel’dan Sabretooth’un tek vücutta birleşmiş hali. Gerçek ismi ise Creed Harley Quinn.

Gönüllü olarak Weapon X projesine katıldıktan sonra kendini iyileştirme gücüne sahip olan Creed, huylu huyundan vazgeçmez edasıyla baş düşmanı Batman daha doğrusu bu defa Batman ve Wolverine kombinasyonu Dark Claw Logan Wayne ile kavgasına devam eder.

5- Sinestro Joker

Az bilinen 7 farklı Joker versiyonu listemizin bu kısımında Sinestro Joker yer alıyor. Bir başka Elseworlds hikayesi 1994 yılında piyasaya sürülen Batman In The Darkest Night. Çizgi romanda Bruce Wayne Batman yerine Green Lantern’e dönüşür. Green Lantern’in baş düşmanı Sinestro, Bruce Wayne’in ailesinin ölümünden sorumlu George Hill’in aklını emince delirir. Ve mor takımları ve gülümsemesini de takınıp melez bir Joker’e dönüşür. ‘E peki bu adam hiç yaşlanmıyor mu?’ diyenler için de bir başka alternatif dünya hikayesi daha var.

6- Earth 2 Joker

Çoklu evrenli DC çizgi romanlarından Earth 2 karşımıza, uzun yıllar boyunca bir takım kimyasallara maruz kalmasından mütevellit kırılgan, hasta ve yaşlı bir Joker çıkarıyor. Ayrıca ne ironiktir ki kendisine zarar vermeden gülemiyor.

Yaşlanmış Joker bu defa alternatif evrende Batman ve Catwoman’ın kızı olan Huntress Helena Wayne ile kavgaya girişiyor. Çünkü ölmüş olan Harvey Dent’in yerine geçirmek için Helena’nın erkek arkadaşını kaçırıyor. Ayrıca yeni bir Two-Face yaratmaya çalışmak gibi enteresan planlara sahip.

7- Kahraman Joker

Bu defa Earth 3 adı verilen paralel evren hikayesinde, Jokester ismini alan bir kahraman olarak karşımıza çıkıyor. Herhangi bir özel gücü olmayan kahraman Joker, başarısızlıklarla süslü bir komedyenlik kariyerine sahip. Çalıştığı kulüp sahibinin Batman’in kötü versiyonu Owlman tarafından öldürülür. Buna şahitlik ettikten sonra Owlman’e karşı menajeri Harley Quinn ile birlikte bir savaş açıyor. Ayrıca Bat Signal tarzında bir çağrılış şekli olduğunu da belirtelim

Ayrıca önceki yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. Bununla birlikte Instagram hesabımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Related posts

Bir cevap yazın

Required fields are marked *