Blog Post

Cosplay101!
Geek

Cosplay101! 

Yeni serimize hoşgeldiniz şekerlerim, nasıl bir şeydir bu 101 serisi biraz bahsetmek isterim siz değerli okuyucularımıza. Bir geek olarak çok fazla hobim olduğunu söyleyebilirim, bazıları geçici hevesler bile olsa aklıma gelen, beni heyecanlandıran fikirleri ertelediğimde tekrar karşıma çıkıyor. Artık buna bir “Dur!” diyorum. İşte karşınızda cosplay101…

Başlığı biraz açmak gerekirse “Cosplay Dersine Giriş” olarak adlandırabiliriz. Bu yazı altında ve gelecek sonraki cosplay yazılarımızda bahsedeceğim konular tahminen şunlardır;

*malzeme olarak ne kullanılır?

*hangi kaynaklar takip edilebilir?

*karakter seçimi vb.

(New York Comic Con, 2018)

Öncelikle cosplay planından bahsetmek isterim, ben bu planı 5 kısma ayırıyorum. Karakter seçiminden başlayalım!

1- Karakter Seçimlerimiz Nasıl Olmalı?

Fiziksel olarak bize uyan bir karakter seçmek işimizi kolaylaştırır ve motivasyonumuzu yükseltir çünkü istersek o karaktere bürünebileceğimizi kendimize kanıtlamış oluruz.

Ama kadın bir karakterin erkek versiyonu gibi fan fiction kostümler de yapabilirsiniz tabii ki, kaynak materyali resmî olan kostümlerden bahsediyorum ben. Kendinize en çok yakıştırdığınız karakter ve kostümü seçmeniz en iyi tercih olur.

(Wizard World Comic Con, 2018)

2- Tutorial Videoları Bulun

Karakteriniz için araştırma yapma zamanı, daha önceden aynı karakterin cosplayini yapanlardan yardım almanız en sağlıklısı olur. Malzemeleri ve bir araya getirme konusunda çok aydınlatıyorlar. Özellikle hangi kumaş kullanılır, hangi boyayı nasıl seçerim, yapıştırıcının kullanımı nasıl? bütün sorularınıza cevap oluyorlar.

(AWE me, Robin Tutorial Video)

3- Malzemeler!

Genel olarak “eva” edı verdiğimiz malzeme kullanılır, kostüm kısımlarına göre kullandığımız evanın mm değeri değişir. Örnek olarak Robin maskesi 2mm eva ile yapılmalıdır. Çoğu kırtasiyede bulunan ve fiyatı pek fazla olmayan bir el işi malzemesidir. Kat kat yapıştırarak zırhımızı oluştururuz. Daha düzgünbir görünüm için internetteki kalıpları indirip kağıda bastırabilirsiniz, bu sayede elinizdeki kağıt kalıp, evayı kesmenizde kolaylık sağlayacaktır.

Yapıştırıcı olarak silikon kullanılır, ama fazla sıcağa maruz kaldığında açılabilir, bali veya 404 yapıştırıcısı kullanılabilir. Bali kullanmanın avantajı, iki kat üst üste koyup yapıştırdığınızda aralarında hiçbir boşluk kalmamasıdır. bu sayede kendi evanızı oluşturmuş olursunuz. bazı durumlar için çok işe yaradığı söylenebilir. Örnek olarak 4mm evaya ihtiyacınız var ama kalmadı, 2 kat 2mm evayı baliyle yapıştırmak çok kolay, ama ellerinize dikkat edin yapışmasın.

Akrilik boya, sprey boya, maket boyası kullanılabilir. Duruma göre sünger kullanılması gerekebilir. Tutorial videolarında bu konu için bilgi alacaksınız.

4- Planlı Çalışın!

Kolaydan zora, büyükten küçüğe… Nasıl çalışırsanız çalışın planlı çalışın. Önce maskeye başlayıp yarım bırakıp başka bir şeye asla başlamayın. Kostümünüzü parçalara ayırıp inceleyin, aceleniz yok. Sağlam şekilde uzun zamanda yapılmış bir kostüm en iyisidir.

Kostümüzün tasarımına karar verirken farklı kaynakları inceleyin, kostüme farklı açılardan bakın detaylıca ve not çıkararak kayıt altına alın. Kostüm kaynağı olarak Youtube, Pinterest, DeviantArt gibi siteleri kullanabilirsiniz, fan artlar ve daha önce yapılmış cosplayleri detaylıca incelemenizi öneririm.

Karakterinizi tanıyın, çünkü kostümünüzü yapmaya başladığınız andan beri o kişisiniz. Kaynakları sonuna kadar kullanın, çizgi roman, manga, anime, film, dizi, fan fiction hikayeler. Ne bulursanız tüketin.

cosplayleri takip etmeniz için birkaç Instagram sayfası bırakıyorum,

@sladkoslava @alysontabbitha @th3_boy_1der @luunchbox @pedrorayz

Related posts

Bir cevap yazın

Required fields are marked *