Blog Post

Russo Kardeşler, Captain America Hayranı Mı?
Film

Russo Kardeşler, Captain America Hayranı Mı? 

Avengers: Endgame’in vizyona girmesinin ardından sosyal medyada “Russo Kardeşler, Captain America hayranı” gibi söylemler cirit atmaya başlamıştı. Olaya objektif gözle bakan biri bunun yanlış olduğunu düşünse de gerek filmin senaristlerinin, gerekse de filmin yönetmenlerinin açıklamalarının ardından bir çok insan bu konuyu tekrar dile getirdi. Peki, gerçekten Russo Kardeşler Captain America hayranı mı? Daha doğru şekilde sormak gerekirse, Avengers: Endgame aslında Captain America: Endgame mi? Bu sorunun cevabını öğrenmek için önce geçmişe seyahat edelim.

Captain America: The Winter Soldier kamera arkasında Joe Russo, Anthony Mackie ve Chris Evans

Russo Kardeşler, Marvel Sinematik Evrenine Captain America: The Winter Soldier filmi ile muazzam bir giriş yaptılar. Bizlere Captain America’nın sadece bir unvan olduğunu, kalkanı taşıyan kişinin Steve Rogers ve ilkeleri olduğunu muazzam bir şekilde gösterdiler. Başarıları cevapsız kalmadı ve Captain America: Civil War filminin de yönetmenliğini üstlendiler. Kevin Feige’nin güvenini kazanan Russo Kardeşler, Captain America üçlemesinin senaristleri Stephen McFeely ve Christopher Markus ile Avengers: Infinity War ve Avengers: Endgame için kollarını sıvadılar. İşin aslı şu ki Captain America’nın senaristleri ve yönetmenleri işi kapmıştı. Tabi ki bu Russo Kardeşlerin Captain America hayranı olduğunu anlamına gelmiyor. Dilerseniz Captain America’nın en yakın rakibi Iron Man ile kendisini karşılaştıralım.

Captain America: Civil War

Captain America: Civil War kamera arkasında Russo Kardeşler ve Chris Evans

Listeye Civil War’u eklememin nedeni karakterlerin hayranlarının bu film ile bölünmüş olması. Kimine göre Steve Rogers, kimine göre Tony Stark haklı. Bu büyük bir çatışmaya sebep olsa da objektif olarak bakarsak Steve Rogers haklıydı. Tony Stark’ın filmde haklı olduğu tek nokta Steve Rogers’ın Tony Stark’ın ailesinin katilini ondan gizlemeseydi. Kötü adamımızın amacı ise bu sırrı ortaya çıkarıp ikiliyi birbirine düşman etmekti. Bunu da başardı. Ancak filmde karakterlerin birbirlerine düşmesinin asıl sebebi olan Sokovia Antlaşması konusunda Steve Rogers’ın haklı olduğunu aşikar.

Captain America: Civil War – Russo Kardeşler her iki karaktere de eşit davrandı.

Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War kamera arkasında Russo Kardeşler ve Chris Evans

Aslında bakarsanız film olarak Infinity War ve Endgame’i aynı kefede eleştirmek daha doğru olacaktır. Ancak biz “Russo Kardeşler, Captain America hayranı mı?” sorusuna cevap arıyoruz. Bu nedenle iki filmi ayrı ayrı ele almak daha doğru olacaktır.

Infinity War için Thor ve Iron Man’in filmi diyebiliriz. Thor’u aradan çıkaralım ve asıl konumuz Iron Man ve Captain America’ya odaklanalım. İkilinin filmdeki ekranda görünme süresinden tutun, replik sayısına kadar arada çok büyük bir fark var. Bu konu hakkında Captain America’nın Spider-Man: Homecoming filmindeki repliklerinin Infinity War’daki repliklerinden daha fazla olduğunu belirtmekte fayda var. Diğer Avengers filmlerine nazaran Steve Rogers’ın ekranda en az gözüktüğü Avengers filmi. Gerek Steve Rogers’ın “Dünya en iyi korucusunu kaybetti.” repliği ile Tony Stark’ı kastetmesi, gerekse de Iron Man’ın Titan’da Thanos ile savaşı, puanı Iron Man’e veriyor.

Avengers: Infinity War – Russo Kardeşler, Iron Man hayranı.

Avengers: Endgame

Endgame’de Captain America’nın Mjolnir’ı kaldırmasın ardından Thanos ile savaşı, “Russo Kardeşler, Captain America hayranı mı?” sorusunun bel kemiği. Objektif olarak bakarsak Tony Stark’ın eldiveni kullanması ve tek gecede zaman makinesi inşa etmesi gibi bir çok etken durumu eşitliyor. Ancak filmin vizyonda yer aldığı süre boyunca senaristlerin ve yönetmenlerin yaptığın açıklamalar terazinin sürekli olarak oynamasına neden oldu.

Russo Kardeşler, Iron Man Hayranı

Silinen sahneler arasında yer alan Tony Stark’ın fedakarlığının ardından kahramanlarımızın Tony Stark’ın önünde diz çökmesi, James Rhodes’un Steve Rogers’ın ilk Captain America filmindeki fedakarlığını eleştirmesi, puanı Russo Kardeşler, Iron Man hayranı hanesine yazdırıyor.

Russo Kardeşler, Captain America Hayranı

Silinen sahnelerde Captain America’ya puan yazacağımız bir şey yok. Ancak yönetmenlerin Captain America’nın Thanos’u tek başını yenebileceği gibi bir çok açıklama, Russo Kardeşler Captain America hayranı hanesine puanı yazdırıyor.

Avengers: Endgame – Russo Kardeşler her iki karaktere de eşit davrandı.

Benim listeme göre Russo Kardeşler Iron Man hayranı. Ancak objektif olarak baktığımızda Russo Kardeşlerin kendi hayatların Captain America hayranı olduğunu söyleyebilirim. Ancak konu işe gelince rahatlıkla her iki karaktere de eşit davrandıkları ortada.

Related posts

Bir cevap yazın

Required fields are marked *