Blog Post

Jedi Düzeni’nin 7 Dövüş Formu
Listeler

Jedi Düzeni’nin 7 Dövüş Formu 

Shii-Cho (Form 1)

Jedi düzeninin bilinen en eski tekniğidir. Jedi Padawanlarına basit ve efektif olduğundan dolayı ilk olarak bu form öğretilir. Birebir çarpışmalarda pek tercih edilmez. Ancak birden fazla rakibe karşı savunmada etkilidir. Sarlacc yolu olarak bilinir.

Shii-Cho kullanım örneği


Makashi (Form 2)

Sithler ve Dark Jedilarla karşılaşmalarda Shii-Cho yetersiz kalınca Jedi Düzeni, düellolarda daha etkili olan ve kullanıcısına ofansif saldırılar yapma imkanı veren bu formu geliştirmek zorunda kaldı. Makashi fiziksel güçten ziyade kullanıcısının bedeni ve kılıcını uyumlu bir şekilde kullanması, rakibinin hareketlerini öngörmesi ve doğru zamanlamayı bulmasını gerektirdiğinden daha zarif bir teknik olmuştur. Kullanıcısını kılıcını çoğunlukla tek elde ve rakibini silahsızlandırmaya yönelik kullanmaya iter. Yslamiri yolu olarak da bilinir.

Makashi kullanım örneği


Soresu (Form 3)

Genellikle blaster kullanan rakiplere karşı savunma üzerine oluşturulmuştur. Jedi düzeninin en defansif formudur. Vücuda yakın ve küçük savuşturma hareketleriyle savunma yapılır. Mynock yolu olarak da bilinir.

Soresu kullanım örneği


Ataru (Form 4)

Diğerlerine oranla çok daha akrobatik ve agresif olan bu form hareketliliğini ve gücünü fiziksel ögelere değil kullanıcısının güçle olan bağlantısına göre şekillendirir. Bu da Usta Yoda gibi yaşlı bir güç kullanıcısının Attack of the Clones filmindeki gibi Count Dooku’ya bam güm vurabilmesine olanak tanır. Şahin-Yarasa’nın yolu olarak da bilinir.

Ataru kullanım örneği


Shien/Djem So (Form 5)

Soresu’nun savunma doğası ve Makashi’nin saldırgan teknikleriyle harmanlanan bu dövüş stili, Jedilar’ın “barışı” daha kısa sürede sağlamaları gereken dönemlerde popüler olmuştur. Soresu’da olduğu gibi kontrolü korumakla beraber Makashi’deki gibi agresif saldırılar da yapılmaktadır. Krayt Ejderi’nin Yolu olarak bilinir.

Djem So kullanım örneği


Niman (Form 6)

Kendinden önceki diğer formların birleşmesiyle daha dengeli bir stil kurmayı amaçlamıştır. Bu birleşmeden dolayı formların kendine özgü etkili anları kayboluyor ancak zayıflık neredeyse hiç bulunmuyordu. İçinde diğer 5 formu da bulundurduğundan dövüş sırasında adeta kullanıcısının elinde şekilleniyordu. Rancor Yolu olarak da bilinir.

Niman kullanım örneği


Juyo/Vaapad (Form 7)

Yedi dövüş formu içinde en tehlikeli ve en ölümcül olanı Vaapad’dır. Karanlık tarafa yatkınlığıyla bilinen bu form içerdiği tehlikeden dolayı dövüşürken büyük bir odaklanma gerektirir. Tanınmış kullanıcılarından birisi Mace Windu’dur. Vronskr Yolu olarak da bilinir.

Vaapad kullanım örneği

Related posts

Bir cevap yazın

Required fields are marked *