Blog Post

6.7
FAST & FURIOUS PRESENTS: HOBBS & SHAW – Spoilersız İnceleme
Film

FAST & FURIOUS PRESENTS: HOBBS & SHAW – Spoilersız İnceleme 

6.7
Score

Pros

  • CGI
  • Akıcılık
  • Aksiyon Sahneleri
  • Oyuncu Seçimleri
  • Filmin Mizah Dozu

Cons

  • Senaryonun Tahmin Edilebilirliği
  • Dövüş Kareografilerindeki Aksaklıklar
CGI
7.1
Oyuncu Seçimleri
8.5
Senaryo
6.2
Akılda Kalıcılık
5

Final Verdict

Aksiyonun ve mizahın çok iyi bir şekilde harmanlandığı, beklentiye girmeden çerezlik niyetine izleyip stres atmalık bir Hızlı ve Öfkeli filmi sizleri bekliyor.

Bir izleyici olarak Hobbs & Shaw’dan ne bekleyebilirsiniz? Jason Statham ve Dwayne Johnson birbirlerini pataklasınlar? Tamam. İkili arasında sert bir mizah dönsün? Tamam. Fizik kurallarını alt üst eden iki üç tane kovalamaca sahnesi ve tercihen absürt araçlar olsun? Tamam. İkili birlikte kötü adamları pataklasınlar? Tamam.

Yani Jason Statham ve Dwayne Johnson’ın başrolleri paylaştığı bir filmden ne alacağınız zaten belli ve filmden de bunları en eğlenceli (serinin en eğlencelisi belki de) şekilde alıyorsunuz.

Yönetmen

David Leitch, yönetmen koltuğunda oturuyor. Kendisini John Wick, Atomic Blonde ve Deadpool 2’den tanıyoruz. Leitch, önceki filmlerinde olduğu gibi Hobbs ve Shaw’da da aksiyon yeteneklerini konuşturuyor.

David Leitch

Hobbs & Shaw ikilinin ayrı mekanlardaki dövüş sahneleri ile açılıyor. Johnson ve Statham’ın ufak kötü adamları pataklayışlarını izliyoruz. Bu iki dövüş sekansı olabildiğince gösterişsiz çekilmiş ama o sadeliğin içinde kendine ait bir güzelliği var. Johnson ve Statham ortalığın içinden geçiyorlar ve bu adamları yıllarca bu işleri yaparken gördüğünüz için film sizi hemen içine alıyor. Filmin ilk 1.5 saati dövüşler laf sokmalar, kovalamaca sahneleri, patlamalar ve daha çok laf sokmalar ile dolu. Bu kadar uzun bir filmde akıcılık (2 saat 15 dakika) çoğu aksiyon filminden daha iyi sağlanmış. Yönetmene kocaman bir alkışı hak ediyor.

Oyuncular

Filmde ikilinin yanına Idris Elba ve Vanessa Kirby de katılıyor. Elba kendi deyişiyle Siyahi Superman’i canlandırırken Kirby ise MI6 ajanı rolünde karşımıza çıkıyor.

Dwayne Johnson ve Jason Statham öldü denilen Hızlı ve Öfkeli serisinin belki de canlı kalan son parçaları olabilir. İkilinin karakterlerini yaşayarak oynadıklarını hissedebiliyorsunuz. Hobbs ve Shaw 80’lerden fırlamış bir ahbap komedisinin modern teknoloji ve anlayış ile yeniden yorumlanmış hali gibiler.

Ekip

Film boyunca bu ikiliye maruz kalsaydınız elbet sıkılabilirdiniz ama Elba ve Kirby filmin havasını sürekli canlı tutmak adına tam ihtiyaç olan yerlerde yardıma koşuyorlar. Idris Elba, Statham ve Johson yanında kesinlikle sönük kalmıyor ki bu epey zor bir iş. Kirby’i ise filmde kendi başının çaresine pekala bakabilen güçlü bir karakter olarak görüyoruz. Kilit noktalarda öne çıkarak göze batmadan rolünün hakkını veriyor.

Dörtlünün dışında Eiza Gonzalez’i Madame M, Helen Mirren’ı Shaw’ın annesi ve Cliff Curtis’i Hobbs’un kardeşi ve sürpriz bir ismi CIA ajanı rolünde izliyoruz. Emin olun o ajanı çok seveceksiniz. Yan karakterler ne çok sönükler ne de çok öne çıkıp başrolleri gölgede bırakıyorlar. Denge iyi kurulmuş. Genel olarak oyuncu seçimlerini beğendim

Film üzerine

Film giriş ve gelişme bölümlerinde-oldukça akıcı bir şekilde ilerleyerek sizi sıkmamayı başarıyor. Aksiyon ve eğlence adına beklediğiniz hemen her şeyi alıyorsunuz. Final kısmı üzerine ise biraz konuşmamız gerekiyor.

Şu kare filmin özeti bile olabilir

Final kısmında figüranların bollukta olup bol bol dayak yedikleri iki kısım var. Bu sahnelerde dikkatli izlerseniz dayak yemek için sıraya girdiklerini fark edebiliyorsunuz. Biraz daha özen gösterilebilirdi ama filmin burasına kadar da geldikten sonra çoğu kişi bu hataları fark etse de umursamayacaktır.

Aile teması Hızlı ve Öfkeli serisinde önemli bir yer alıyor. Filmin final bölümünde de bu tema adeta gözümüze sokuluyor. Aile vurgusunun bu kısımda birden yoğunlaşması, filmin içinde fazla yer verilmediğinden ötürü izleyicileri biraz boğuyor.

Özet olarak

2019 yazı çerezlik film açısından oldukça yavan geçiyor. Hep büyük beklentilerin olduğu filmleri konuşuyoruz. Beklentiye girmeden mısırı kolayı alıp basitçe eğlenebileceğimiz film sayısı ise oldukça az. Bu yönden Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw 4 yıldızın bir araya geldiği ve 2 saat üzerinde sizi eğlendirmeyi başaran bir film. Eleştiri oklarınızı sinema salonunun kapısında bırakın ve yarın yokmuşçasına keyfinize bakın ki zaten film çok da aklınızda kalmayacak. Ayrıca filmde hem mid-credits hem de after-credits sahneleri mevcut beklemek isteyenlere duyurulur.

Devam filmi gelecek gibi duruyor

Bu sıcaklarda sinemaya mı gidilir ver bana Netflix’ten bir şeyler diyenleri de şuraya alalım. Herkese mutlu hafta sonları diliyorum.

Related posts

Bir cevap yazın

Required fields are marked *