Blog Post

Netflix’e Sansür Geliyor!
Dizi

Netflix’e Sansür Geliyor! 

Ülkemizde gün geçtikçe daha popüler hale gelen Netflix, BluTV ve PuhuTV gibi yayın organlarına Rtük tarafından sansür uygulanacağı bir süredir gündemdeydi. Bugün Resmi Gazete’de yayımlanarak kesinlik kazanan bu yasanın detaylarına gelin hep beraber bakalım.

YAYIN LİSANSI

RTÜK tarafından yapılan toplantıda oy çokluğu ile kabul edilen yasaya göre internet üzerinden yayın yapan platformların yayın lisansı alması gerekiyor. İster yabancı olsun ister yerli olsun, hiç fark etmiyor. İşte asıl sorun da burada, Netflix her yapımı için lisans almaya uğraşır mı? Yani, Hakan: Muhafız gibi yapımlar için tabii ki alır ki bu çok da sorun sayılmazdı ama Stranger Things, Dark ve Lucifer gibi yapımlar için her yeni sezonda bu lisanstan alması gerekiyor. Ayrıca RTÜK, Netflix’te açılacak her abonelikten belli bir miktar pay alacağını da duyurdu. Umarız yetkililerimiz, Uber’i kaçırdığı gibi Netflix’i de kaçırmaz.

Lucifer’ın nasıl yayınlanacağı merak konusu ^^

LİSANS YOKSA CEZA VAR!

Netflix, BluTV veya PuhuTV gibi platformların lisans olmadan yayın yapması halinde suç duyurusunda bulunacağını söyleyen Rtük, bu konuda epey katı görünüyor. Detayları buradan okuyabilirsiniz.

DENETİM

Rtük kurulu tarafından yapılacak incelemeye göre verilecek olan yayın lisanslarında bakılacak ana kriterlerin aşağı yukarı şöyle olması bekleniyor; cinsellik, argo, şiddet ve psikoloji.

Evet, bu uygulama yüzünden Netflix, Türkiye pazarından ayrılabilir ama umut da yok değil. Hatırlarsınız bundan yaklaşık bir ay önce sinema indirimleri kaldırılmıştı fakat bir anda gelen ağır tepkiye karşı gelinemeyip indirimler tekrardan aktif olmuştu. Umarız bu karardan da geç olmadan dönülür.

23 Ocak 2019 tarihinde koltuğa oturan Rtük Başkanı Ebubekir Şahin.

Related posts

1 Comment

  1. Ugur

    Sansür ne demek orospular

Bir cevap yazın

Required fields are marked *