Blog Post

5.9
Red Sea Diving Resort – Spoilersız İnceleme
Film

Red Sea Diving Resort – Spoilersız İnceleme 

5.9
Score

Pros

  • Film esinlendiği hikayeye sadık kalmış.

Cons

  • Filmin esinlendiği hikaye bir film konusu olacak yeterli materyale sahip değil. Film bu anlamda genel olarak kötü bir yapım imajı sergilemiş.
Yönetmenlik
6.4
Senaryo
5.4
Oyunculuk
6.9
Hikaye
5.1

Gerçek bir hikayeden uyarlama olan Red Sea Diving Resort filmi Netflix üzerinden yayınlandı. Red Sea Diving Resort, bir grup Mossad ajanının, Sudan’da bulunan Yahudi mültecileri İsrail’e kaçırmaya çalıştığı Kardeşler Operasyonunun hikayesini anlatıyor. Filmin senaristliğini ve yönetmenliğini Gideon Raff üstlenirken, oyuncu kadrosunda Chris Evans, Haley Bennet ve Alessandro Nivola gibi isimler yer alıyor.

Chris Evans canlandırdığı Ari Levinson karakterine her ne kadar benzese de, filmde reklam kampanyası olduğu belli.

Etiyopya’da iç savaş başlamış ve dini baskılar son seviyeye ulaşmış durumdadır. Bu sırada Yahudiler katledilmekte ve kaçış yolu aramaktalar. Bu Yahudilerin Sudan’da bir mülteci kampına yerleştirilmesine daha öncede yardımı bulunan İsrail Mossad ajanı Ari Levinson (Chris Evans), mültecilerin Kudüs’e kaçırılmalarının bir yolunu buluyor. Ari Levinson’ın komuta ettiği bu kahramanlık görevinin adı ‘Operation Brothers’ yani ‘Kardeşler Operasyonu’ olarak adlandırılıyor.

Ari Levinson rolü ile Chris Evans ve Kabede Bimro rolü ile Michael Kenneth Williams.

Ortalama oyuncular ile ortalama bir iş çıkmış. Filmde oyuncuların kendini gösterecek çok az sahnesi olsa da, oyunculukların genel olarak ortalama olduğuna değinmekte fayda var. Filmimizin başrolü Chris Evans bence ortalama bir oyunculuk sergilese de, Alessandro Nivola canlandırdığı Sammy Navon karakteri ile parlayan yıldızdı. Bu tür dönem filmleri ve gerçek bir hikayeden uyarlama filmlerde daha yavaş tempolu sahneler tercih edilse de, Red Sea Diving Resort’da yönetmenimiz seyirciyi sıkmamak için bundan kaçmış.

Red Sea Diving Resort gerçek bir hikayeden uyarladığı için aksiyon sahnesi beklemeyin. Her şey olması gerektiği gibi olmuş. Bu konuda hikayeyi kaleme alan Gideon Raff’ı tebrik etmek lazım. Olaylar daha gerçekçi kılınsa da bazı noktalarda bunu başaramamışlar. Netflix bu tür yapımlarda gerçek hikayeye pek sadık kalmasa da, Red Sea Diving Resort’da kalmış.

Peki ya izlemeye değer mi?

Benim şahsi fikrimi öğrenmek isterseniz, filmin gerçek hikayesini bilmek, size filmi izlemekten daha çok şey katacaktır. Hikaye bir filme konu edilemeyecek kadar basit. İzlenmesi gereken bir yapım olduğunu düşünmüyorum. Yazımın devamında filmin esinlendiği hikayeyi anlatacağım. Eğer hala filmi izlemek istiyorsanız yazının devamını filmden sonra okumanızı öneririm. Yok eğer, ben akıllandım, mesajı aldım, diyorsanız yazıyı okumaya devam edebilir ve okuduktan sonra yine gerçek bir hikayeden uyarlama olan Tom Cruise’un baş rolünde olduğu Barry Seal filmini izleyebilirsiniz.

Gerçek bir kahramanlık hikayesi!

Hikaye, 1970 yıllarının sonunda, 1980 yıllarının başında geçiyor. O yıllarda Etiyopya iç savaştaydı ve halka yapılan dini baskı hat safadaydı. Etiyopya’da bulunan Yahudiler bu durumdan en çok etkilenen insanlardı. Bunun üzerine dönemin İsrail Başbakanı Mechamem, Mossad ajanlarının yardımı ile Yahudileri İsrail’e nakit etmek için Sudan’da bulunan mülteci kamplarına taşıdı. Ancak Sudan ve İsrail’in karışık ilişkileri, Yahudi mültecilerin İsrail’e nakil olmasını engelliyordu. Mossad ajanlarının yeni bir yol bulması gerekiyordu.

İsrail’in yeni planı Mossad ajanları ile tatil oteli açıp, mültecileri bu otelde barındırma ve gece mültecileri gemiler ile İsrail’e nakil etmekti. Bu otelin adı, filmin adı da olan Red Sea Diving Resort idi. Her şey doğru şekilde ilerlerken paravan otele insanlar tatil yapmak için gelmeye başlıyordu. Bu aslında bir sorun olsa da, bir çok sorunu da çözüme kavuşturuyordu. Gündüzleri otel işleten ajanlar geceleri mültecileri nakil gemilerine bindirerek İsrail’e postalıyordu. Bu görevler bir süre başarılı olsa da devamında sorunlara yer açmaya başlıyordu. Sudanlı subaylar, otelci ajanlarımızın kaçakçı olduğundan şüphelenmeye başlıyordu. Bu durum beraberinde deniz görevlerinin son bulmasına sebep olmuştu. Bu belki kötü olmuştu ancak İsrail bu kez mültecileri uçak ile nakil etmeye başlamıştı. 1984 yılına kadar süren Operation Brothers yani Kardeşler Operasyonu, Ari Levinson tarafından komuta edildi. Ari Levinson’un komutasında 17 kez uçak ile nakil yapıldığı iddia ediliyor.

Related posts

Bir cevap yazın

Required fields are marked *