Blog Post

7.0
Film Önerisi: Social Network – Facebook’un Tarihi
Film

Film Önerisi: Social Network – Facebook’un Tarihi 

7.0
Score

Pros

  • Hikayeyi güzel bir gerçeklikle anlatıyor.
  • Konunun arka planda anlatılması oldukça güzel.
  • Facebook'un gelişimi iyi bir şekilde anlatılmış.

Cons

  • Film, yasal drama konusunun önüne geçememekte. Bu durum da filmi basit bir drama filmi yapıyor.
  • Facebook'un nasıl kurulduğu detayına daha fazla değinseydi daha iyi olabilirdi.
Oyunculuklar
8.0
Senaryo
7.6
Detaylar
6.9
Yönetmenlik
7.6

Son zamanlarda popülerliğini kaybetmiş Facebook platformunun nasıl kurulduğunu anlatan bu filmin yönetmenlik koltuğunda David Fincher oturmakta. Filmin başrolünde ise Jesse Eisenberg, Justin Timberlake ve Andrew Garfield yer almakta.

Film birçok dalda ödül kazanmış. Ayrıca eleştirmenlerden büyük övgüler toplamıştır.

Filmin konusu:

2003 tarihinde bir ekim akşamında sevgilisinden ayrılan Mark Zuckerberg, sarhoş kafayla Harvard Üniversitesi’nin sistemine sızar. Mark, sevgilisinden ayrılmıştır ve bunun acısını kampüsteki tüm kızların bilgisinin olduğu bir veritabanında birleştirerek çıkarır. Yazdığı uygulamada ekranın iki yanındaki kızların fotoğraflarını oylayarak hangisinin daha güzel olduğu seçilebilmektedir. Mark, sayfanın adına ise Facemash adını verir.

Sitenin başarısı hızla yayılır fakat Mark’ın gizlilik kurallarını ihlal etmiş olması Harvard Üniversitesi’nin de tepkisi çeker. Bunlarla birlikte oluşturmuş olduğu site ise evrilerek Facebook’a dönüşmeye başlar ve olaylar bu şekilde gelişir.

Spoilersız eleştiri:

Film güzel bir başlangıç yapmakta ve klasik bir yapıda ilerlemekte. Fakat işlemekte olduğu yasal drama konusunun ötesine daha fazla ilerleyemiyor. İlerlememesi ise bazı konularda geri kalmasına bazı konularda ise farklı bir tarzı yakalamasını sağlıyor.

Social Network, oldukça hızlı ilerlemekte. Bu ilerleyişte karakterlerin diyaloglarının hızlı olması biraz sinir bozucu desek yalan olmaz herhalde.

Bunlarla birlikte Mark Zuckerberg’in arkadaşlarıyla olan ilişkisi oldukça güzel yansıtılmış. Kendisinin Facebook için aldığı yolların bizlere yansıtılması ve bu durumları izlemek keyif vericiydi. Fakat filmin detaya inmemesi hoş olmamış. Film keşke Facebook’un kuruluşunu biraz daha yavaş ve detaylı şekilde anlatsaydı.

Spoilerlı eleştiri:

Film genel olarak güzel. Bizlere birçok şeyi öğretmekte. Bunlarla birlikte Mark ve arkadaşlarının arasındaki bağın gittikçe kopması ve Mark’ın sosyal hayatımızı büyük ölçüde etkilediğini göstermeleri oldukça güzel. Bunlar dışında filmdeki kulüplerin ileride dijital hale geleceğini görmek çok güzel bir detay olmuş. Mahkeme süreçleri ise güzel bir şekilde anlatılmış. Facebook’un gerçekten çalıntı olup olmadığının bizlere bırakılması da oldukça iyiydi.

Şimdi de filmden genel olarak bahsedelim. Filmde yer alan birbirinden farklı hikayelerin anlatımı çok hoştu. Detaya değinmekten kaçınsa da Facebook’un kuruluş kısımı daha uzun bir şekilde anlatılabilirdi. Fakat bunlar dışında film birçok şeyi başarıyor. Kesinlikle izlenmesi gereken filmlerden bir tanesi.

Eğer filmi izlemediyseniz kesinlikle izlemelisiniz. Film bizlere birçok şey anlatmakta.

Related posts

Bir cevap yazın

Required fields are marked *