Blog Post

Önemli 10 Kamera Açısı
Kültür101

Önemli 10 Kamera Açısı 

Kamera kullanımı filmler ve diziler yoluyla bizlere birçok duyguyu katabilme yeteneğine sahiptir. Bu duyguları ise bizlere iyi bir şekilde aşılanması için iyi bir kamera açısının önemi oldukça mühim. Yazımda sizlerle beraber en önemli 10 kamera açısını inceleyeceğiz.

Arc Shot

Arc Shot, görüntünün merkezinde yer alan nesneyi takip eden çekim tekniğidir. Genel olarak daireler halinde nesneyi takip eder ve nesneyi merkeze bağlar.

Aerial Shot

Diğer ismi havadan çekimdir. Havadan çekimde sahnenin atmosferini, güzellikleri ve etrafı göstermek temel bir yapı taşıdır. Bu tarz sahneler daha çok yerli dizi ve filmlerden aşinayız.

Alt Açı

Alt Açı tekniğinde ise kamerayı karakterin göz seviyesinin altına indiririz. Bu açı sayesinde karakterin gücünün ve hakimiyetinin ortaya çıkması sağlanır. Genelde ruh hallerinin yansıtmak için veya korkutucu karakterleri ortaya çıkarmak için kullanılır.

Üst Açı

Kameranın üstten aşağıya doğru yapılan yönlendirilmesiyle yapılan çekimdir. Kamera göz seviyesinden üstte durmaktadır. Bu açı genellikle ezilmişlik, zavallılık ve umutsuzluk duygularını yaşatmak için kullanılır.

Amors Açı

Amors açı diyaloglu çekim tekniğidir. Kamera oyuncunun arkasında ve omuz hizasından diğer oyuncuyu kadraja alır.

Locked Down Shot

Bu açıda ise hikaye tek bir noktaya kilitli kalır. Arka plandaki olaylar yaşanmaya devam etse bile merkezdeki olay bizlere kilitli olarak kalır.

P.O.V Shot

P.O.V Shot çekim tekniği diğer ismiyle bakış açısı tekniğidir. Bu açıda sahneyi karakterin gözünden görürüz. Bu sahne sayesinde karakterin yaşadıklarını çok daha iyi bir şekilde anlayabiliriz.

Dolly Zoom

Diğer ismi Vertigo Efekti olan bu açıda merkezdeki görüntü sabit kalır ve arka plan ise uzaklaşır veya yakınlaşır. Açı klasikleşmiş olsa da oldukça etkili bir tekniktir.

Slow Motion

Diğer adıyla ağır çekim tekniği neredeyse herkesin bildiği bir tekniktir. Bu açıyla olayların oluşuna çok detaylı bir şekilde tanık oluyoruz. Görüntünün yavaşlatılmasıyla ortaya çok iyi sahneler çıkabilir.

Long Take

Diğer ismiyle uzun çekim, sahne geçişi olmadan olayları bizlere aktarır. Popülerliğini hala koruyan tek çekimli bu teknik oldukça etkilidir.

Kamera çekim teknikleri birçok konuda bizler için önem taşır. Bu teknikleri ise iyi bir şekilde kullanabilirsek yaptığımız çekimler izleyicilerde güzel bir etki oluşturacaktır.

Related posts

Bir cevap yazın

Required fields are marked *