Blog Post

Benim İçin Küçük Ama İnsanlık İçin Büyük Bir Adım
Kültür101

Benim İçin Küçük Ama İnsanlık İçin Büyük Bir Adım 

Dönemin başkanı J. F. Kennedy’nin 1965 yılında yaptığı, Amerika Birleşik Devletleri’nin tarihte bir ilke imza atacağını söylediği açıklama dünya gündeminde uzunca bir süre yer aldı. Kennedy açıklamasında Amerika Birleşik Devletleri’nin 1970 yılından önce Ay’a ilk kez insan göndereceğini söylemişti. Kennedy’nin bu açıklamasının ardından dört yıllık zorlu ve sabır dolu bir süreç başlamıştı.

Apollo-11’in pilotları Neil Armstrong, Edwin Eugene “Buzz” Aldrin ve Michael Collins

Bu dört yıllık süreçte NASA, Apollo-11’in iniş yapacağı arazileri araştırırken aynı zamanda Apollo-11’in pilotlarının kim olacağını da araştırıyordu. Apollo-11, deneyimli pilotların yetkisi altında olmalıydı. NASA tercihini Apollo-10’un da pilotları olan Neil Armstrong, Edwin Eugene “Buzz” Aldrin ve Michael Collins’ten yana kullandı. Astronotların görevi başarılı şekilde Ay’a ulaşmak ve geri dönmekti.

Apollo-11

Takvimler 16 Temmuz 1969’u gösterirken 600 milyon kişinin gözü Kennedy Uzay Merkezi’ndeydi. Televizyon kanalları bu tarihi anı yayınlamak için devlete 10 milyon dolar ödemişti. Daha meraklı insanlar ise Kennedy Uzay Merkezi’nin etrafına haftalar öncesinden kamp kurmuştu.

Saatler 09:32’yi gösterirken Apollo-11, kendisi için özel olarak tasarlanmış 7.5 milyon poundluk itme rampasında kalkışına hazırdı. Apollo-11 tam on iki dakika sonra kalkışa geçti ve dünya yörüngesinde yerini aldı. Apollo-11’in Ay’a yolculuğu dört gün sürdü (76 saat). Bu dört günlük sürecin ardından Apollo-11 Ay’ın yörüngesine girdi ve Neil Armstrong ve Edwin Eugene “Buzz” Aldrin’in içinde bulunduğu ay modülü Eagle, Ay yüzeyine iniş yapmak için Apollo 11’in komuta modülü Colombia’dan ayrıldı. Michael Collins bu sırada komuta modülünün içindeydi.

Neil Armstrong’un Apollo-11’de çektiği fotoğraf

Başarmışlardı. Neil Armstrong ve Edwin Eugene “Buzz” Aldrin Sessizlik Deniz’ine (Apollo-11’in iniş yaptığı bölge) iniş yapmıştı ve işte o tarihi sözler gelmişti. Ay’a ayak basan ilk insanın sözleri, Neil Armstrong’un sözleri, “Benim için küçük ama insanlık için büyük bir adım.”.

Sekiz gün süren yolculuklarının ardından astronotlar başarılı şeklide Büyük Okyanus’a iniş yapmışlardı. İnişlerinin ardından tarihe adları yazılan astronotlar uzaydan tehlikeli mikroorganizmalar getireceği endişesi ile yirmi bir gün karantina altına alındı. Bu sürecinden de ardından astronotlarımız sevdiklerine kavuşmuştu.

Related posts

Bir cevap yazın

Required fields are marked *