Blog Post

7.4
Lion King Live Action Filmi, İlk Filme Hakaret Mi?
Film

Lion King Live Action Filmi, İlk Filme Hakaret Mi? 

7.4
Score

Pros

  • Görsellik güzeldi.
  • İlk animasyona sadık kalınmış.
  • Yönetmenlik hoştu. Ellerinden geldiğince belgesel tadından kaçmayı başarmışlar.

Cons

  • Karakterin mimikleri hareket etmiyordu.
  • Ek sahneler yok denilecek kadar azdı.
  • Finalde dramı vermek için kullandıkları sesten tutun, kurguya utanç duyulacak seviyede idi.
Yönetmelik
8.3
Senaryo
8.3
Görsellik
9.0
İnce Detaylar
4.3

Disney doksanlarda çıkardığı, aklımızda hoş olarak nitelendirdiğimiz yapımları Live Action olarak önümüze sermeye devam ediyor. Bunlardan birisi de Lion King. 1994 yapımı ilk Lion King filmi bir neslin göz bebeği idi. Peki ya 2019 yapımı Live Action Lion King filmi de öyle mi?

Live Action Lion King filmine, 1994 yapımı animasyon filminin ek sahnelerle vizyona girmiş hali diyebiliriz. Filmde ek sahne olarak filmimizin kötü karakteri Scar’ın bazı sahnelerine ve Simba’mızın biricik hatunu Nala’ya yer verilmiş. Bu ek sahnelerde senaryo, yönetmenlik ve kurgu başarılıydı.

Yönetmenlik ve kurguya daha detaylı bakalım, yönetmenimiz Marvel Sinematik Evreni’nden tanıdığımız Happy karakterini canlandıran Jon Favreau. Belgesel tadından kaçmaya çalışan yönetmenimiz av sahnelerinde bunu başaramamış. Av sahnelerinin yanı sıra yönetmenimizin en büyük başarısızlığı finaldeki dram sahnesi idi. Salonda kendi kendime “Bir dram sahnesi bu kadar kötü olabilir” dedim, gerisini siz düşünün.

Peki ya CGI?

Tamam, CGI ve görseller güzeldi ancak karakterlerde mimik sıfır. Bazen Simba konuşurken kulağının hareket etmesi gibi ayrıntılar olsa da, karakterler çoğu zaman kameraya bakıyor ve sadece ağzı hareket ediyor. Özellikle de Timon. Karakter küçük, kimse fark etmez diye boş vermişler sanırım 😀

Yine de yiğidi öldür, hakkını yeme demişler. CGI’da incelik ne kadar kötü ise müzik de bir o kadar güzeldi.

Başlıktaki sorunun cevabına gelecek olursak, daha ince detaylar ile Lion King Live Action filmi, 1994 yapımı Lion King filmine hakaret olmazdı. Ancak bu durumda hakaret demesek de, geliştirilebilir diyebiliriz. Çocuğunuz, kardeşiniz ya da yeğeniniz ile sinema izleyebileceğiniz bir yapım kendileri.

Related posts

Bir cevap yazın

Required fields are marked *