Blog Post

Sherlock’un Hafıza Sarayı Nasıl Yapılır?
Kültür101

Sherlock’un Hafıza Sarayı Nasıl Yapılır? 

Birçoğumuzun BBC’nin Sherlock dizisinden tanıdığı Hafıza Sarayı yani Mekan Metodu tam da “Ya ismen tanımıyorum ama görsem kesin tanırım.” diyenler için. Çünkü beynimizin görsel hafızası, diğer duyu organlarımızın yarattığı hafızadan çok daha güçlü. Bir koku ya da ses sizi geçmişte yaşadığınız bir anıya götürürken, gördüğünüz şeyler sizi direkt olarak bilgiye götürür. Latince adı ile Method Of Loci, Türkçe adı ile Mekan Metodu, görsel hafızamızın yardımı ile bilgiye daha kolay ulaşmamıza yardımcı oluyor. Peki ya bu Mekan Metodunu nasıl uygulayacağız? Dilerseniz adım adım öğrenmeye başlayalım.

Birinci Adım: Mekanınızı Belirleyin

Zihin Sarayımızı oluşturmak için seçtiğimiz mekanın bir saray olmasına gerek yok. Buradaki püf nokta çok iyi bildiğiniz bir mekan olması. Burası evinizin salonu ya da daha genç iseniz odanız olabilir. Beyninizde haritalandırabileceğiniz bir yer olmalı.

İkinci Adım: Mekanınızı Keşfedin

Sarayınızda bir rota belirleyin ve o rota üzerinde bir gezintiye çıkın. Bu rotanın sürekli aynı rota olmasına dikkat edin. Beynimiz günlük hayatta sürekli dolaştığımız ve avucumuzun içi gibi bildiğimiz mekanlarda kendi rotasını kurar ve hep o rotadan devam eder. Mesela arkadaşınız ile buluştunuz ve yakınlardaki bir mağazaya gideceksiniz. Mağazaya erişen bir çok yol olsa da beyniniz sürekli kullandığınız yolu tercih eder.

Üçüncü Adım: Mekanınıza Bilgi Eklemeye Başlayın

Sarayımızı belirledik ve rotamızı oluşturduk. Şimdi sırada rotada bulunan ve sürekli göz önünde olan cisimleri seçmek var. Seçtiğiniz cisimleri kelimeler ile ilişkilendirin. Evimizi örnek alalım ve rotamızda ilerleyelim.

Koltuğumdan kalktım ve koridora doğru ilerledim. Bu sırada masada duran oyuncak araba dikkati çekti. Koridora doğru ilerlerken ışığı kapattım ve odama girdim. Bilgisayarımı açtım ve haberleri okumaya başladım.

Şimdi ise rotamızda bulunan cisimleri kelimeler ile ilişkilendirelim. Mesela koltuk, dağ; Masa, çiçek; Oyuncak araba, altın; Işık, güneş olsun. Burasıda tamamsa, bu kelimeleri cisimler ile ilişkilendirerek rotamızı yeniden dolaşabiliriz.

Dağ temalı koltuğumdan kalktım ve koridora doğru ilerledim. Bu sırada çiçek desenli masada duran altın renginde oyuncak araba dikkati çekti. Koridora doğru ilerlerken güneş gibi parlayan ışığı kapattım ve odama girdim. Bilgisayarımı açtım ve haberleri okumaya başladım.

Tanıdık geldi mi? Evet, İzmir Marşından bir kesit.
“İzmir’in dağlarında çiçekler açar!
Altın güneş orada sırmalar saçar!”

Dördüncü Adım: Mekanınızı Bölümlendirin

Sarayınızı bölümlendirmek bilgiye daha kolay ve kısa zamanda ulaşmanıza yardımcı olacaktır. Sınav konularınız gibi ihtiyaç halinde ivedilikle hatırlanması gereken bilgileri daha iyi bildiğiniz bir mekana, şarkı sözü gibi duyduğunuzda aklınızda mırıldanmaya başlayacağınız ve kolay hatırlayacağınız şeyleri ise diğer mekanlara nazaran daha az bildiğiniz mekanlara yerleştirin.

Beşinci Adım: Mekanınızı Sık Sık Ziyaret Edin

Sarayınızı sürekli olarak ziyaret etmek hem bilgiyi pekiştirmek hemde bilgiye daha kısa zamanda ulaşmanıza yardımcı olur. Bilgiler hafızanızdan daha zor silinir.

Bütün bu adımlardan sonra artık sizde bir Sherlock Holmes olmaya hazırsınız demektir. Size sarayınızda bol eğlenceler dilerim.

Related posts

Bir cevap yazın

Required fields are marked *