Blog Post

7.5
FİLM ÖNERİSİ: SE7EN  –  7 BÜYÜK GÜNAH
Film

FİLM ÖNERİSİ: SE7EN – 7 BÜYÜK GÜNAH 

7.5
Score

Pros

  • Film görsel olarak güzeldi.
  • Filmdeki oyunculuklar iyiydi.

Cons

  • Film sıkıcı bir tempoyla ilerliyor.
  • Filmdeki bazı gizemlerin altları boş.
Sahneler
7.5
Konu
7
Oyunculuklar
8

İnsan hayatının derinden işlendiği, yaşanan olayları içten bir şekilde hissettiğimiz, David Fincher’ın kaleme aldığı SE7EN, mutlaka izlenmesi filmlerden biri. Dedektif hikâyelerine bir yenisini ekleyen SE7EN, baştan sona sürükleyici bir çizgide ilerliyor.

KONUSU:

Film, Hristiyan inancında yer alan yedi büyük günahı işliyor. Yedi büyük günah, gurur, açgözlülük, şehvet, kıskançlık, oburluk, öfke ve tembellikten oluşmakta. Bu yedi büyük günah ise zeki bir katilin cinayet konusu oluyor.

SPOILERSIZ ELEŞTİRİ:

Brad Pitt, Morgan Freeman ve Kevin Spacey filmin ana karakterlerini oluşturmakta. Bu üç iyi aktörden böylesine bir film izlemek oldukça zevkli.

Film, Dedektif hikâyelerini iyi bir şekilde işlemekte. Aynı zamanda film, içerisindeki gizemi iyi bir şekilde korumakta fakat bu gizemi hangi amaçla koruyor pek anlayamıyoruz. Belki de filmin en büyük sorunu içerisindeki gizemlerin yerlerini iyi bir şekilde dolduramamasıdır. Bu sebepleri bağlantılar içerisinde doldurabilmeyi bilseydi oldukça iyi bir film izleyebilirdik. Bu sorunların dışında küçük can sıkıcı noktalar var. O can sıkıcı noktalar ise her filmde yer almakta zaten.

Filmin yalnızca kötü bir tarafı yok elbette. Film, yapmış olduğu İncil alıntılarını, Shakespeare’den alıntıları, Dante’nin İlahi Komedya’sından aldığı unsurları iyi bir şekilde yansıtmış. Dedektif William (Morgan Freeman) ve Dedektif David (Brad Pitt) ikilisinin zıtlıkları güzel bir şekilde işlenmiş. Bunlarla birlikte gizem ve dedektiflik küçük sorunlar olsa da uyum sağlayarak birleştirilmiş. Yine de kendisi izlenmesi gereken filmlerden bir tanesi.

SPOILERLI  İNCELEME:

Film ilk başta çok yavaş bir tempoyla başlıyor. Bundan dolayı da bazı kısımlar çok fazla sıkıyor. Daha sonra tempo bir anda hızlanıyor ve aktörlerimizi ön plana alıyoruz.

Morgan Freeman’ın canlandırdığı William karakteri, mesleğinden emekli olmaya hazırlanmakta fakat o aynı dönemde yedi büyük günah cinayetleri ortaya çıkıyor. İşler ciddileşince David ile ortak olup davayı çözmeye çalışıyorlar.

Film, gizemli katilin ana karakterlere daha yakın birisi olduğunu bizlere inandırmaya çalışıyor. Olaylar yaşanırken dedektiflerin yaşamlarına inilmesi güzel bir durum. Dedektif hikâyesi ve özellikle yaşanan cinayetler iyi bir şekilde aktarılmış. Son sahne ise güzel bir gizemle bitiyor. Çünkü kendisinin gönderildiğini düşündüğü karakterimiz yedi büyük günahı tamamladıktan sonra kenara çekilme durumunda bulunuyor.

İlk olarak katilimizin kim olduğunu öğrenme kısmından başlayalım. Katilin kim olduğunun öğrenilmesi basit bir şekilde ilerliyor. Kütüphanedeki kitapların alınma listesine bakılması ve oradan John Doe’yu görmeleri çok basit bir durum. Bu durum iyi bir şekilde süslenebilirmiş. Bunun dışında iyi işlenmemiş veya olumsuz karşıladığım bir durum yok.

Filmin son sahnesi dediğimiz gibi bir gizemle bitiyordu. Bir çok hayran teorisine göre ise son sahnede hatalı bir durum var. Son sahnede John yedi günahı David’in karısı ve çocuğuyla bitiriyordu. Söylenenlere göre daha anne karnından çıkmamış bir çocuğun günahının olmadığı bununla birlikte altı kişinin öldüğü ve John’un görevinin tamamlanmadığını düşünüyorlar. Oldukça doğru bir teori.

Filmin küçük olumsuz durumları olsa da filme vakit ayırmanızı kesinlikle öneririm.

Related posts

1 Comment

  1. Sabri

    Sağlam filmdi

Bir cevap yazın

Required fields are marked *