Superman

vs

Doomsday

Kim Gerçekten Daha Güçlü?


Lex Luthor, Brainiac, General Zod ve daha niceleri… Superman’in kötü adamlar envanteri o kadar geniş ki saymakla bitiremeyebiliriz. Bu envanter içerisinde birisi var ki her ortaya çıktığında Superman’i çileden çıkarmayı ve hatta öldürmeyi bile başardığı oldu. Tabi ki Doomsday’den söz ediyoruz. Peki eğrisiyle doğrusuyla bakarsak kim daha güçlü? Gelin bu soruya cevap arayalım.

Güç – Doomsday

İş, saf kuvvet durumuna geldiğinde seçiminiz Doomsday olmalı. İki karakter de milyonlarca ton ağırlığı taşıyabilecek gibi görünse de Doomsday’in Superman’in kolunu çıt diye kırması, Superman ve Orion ile aynı anda savaşıp galip gelmesi gibi durumlar onu bu kategoride bariz seçim haline getiriyor

Hız – Superman

Hız kategorisinde tercihimiz Superman oluyor. Kal-El’in zaman zaman Flash ile kafa tutabilmesi, ani gelişen hız atakları Superman’in bu kategorideki artıları. Ayrıca Doomsday’in de biraz hantal olduğunu söyleyebiliriz.

Güç Çeşitleri – Superman

Doomsday, her saldırıdan sonra yeni güçler kazansa da karakterlerin sıfır hallerini baz aldığımız için burada kazanan Superman. Clark, ani hız atakları, lazer ışınlar, buz nefesi, süper çeviklik ve uçma gibi birçok temel özelliği ile öne çıkıyor

Öldürme İçgüdüsü – Doomsday

Superman’in en büyük zayıflığı Batman’in de söylediği gibi içten içe iyi bir insan olması. Gücünün sınırlarına dahi çoğu zaman yaklaşmıyor oluşu Doomsday gibi ahlaki değerlerden yoksun bir ölüm makinesını bu kategoride tercih sebebi kılıyor.

Zeka – Superman

Superman öyle Batman seviyesinde ya da aşırı zeki biri değil evet ama karşısındakinin de Doomsday olduğunu görmekte fayda var. Superman’in bariz seçim olmasına dair çok bir şey anlatmaya gerek olduğunu düşünmüyorum.

Mağlup Edilmiş Düşmanlar – Berabere

Doomsday önünde sonunda kazanıyor. Superman ise haliyle Doomsday’in girdiği savaşlardan çok daha fazlasını kazandı. Bu yüzden mevcut kategoride beraberliğe karar verilebilir diye düşünüyorum

Dayanıklılık – Doomsday

Superman neredeyse yok edilemez olsa da aptal yeşil bir taşa karşı çok büyük bir zaafı var. Doomsday ise her ölümden geri dönmeyi becerebilen ve aynı yolla tekrar öldürülemeyen bir karakter.

Plot Armor

Ölürse film biter mantığı ile Superman’in birçok kez Doomsday’in elinden sağ kurtulduğunu gördük. Aynı şekilde akıl almaz yollarla Doomsday’in yenildiğini de şahit olduk. Bu kategoride Superman kazanmış olsa da hanesine eksi puan yazıyoruz.

KAZANAN – DOOMSDAY