Blog Post

Superman: New52 ve Rebirth Paradoksu
Geek

Superman: New52 ve Rebirth Paradoksu 

İllaki duymuşsunuzdur DC Comics, Flashpoint Paradoks ile Pre-52 evrenine son vermişti. Ardından yeni evreni New-52’nin adını da Rebirth (Yeniden Doğuş) olarak değiştirmişti. Bu değişikliklerden sonra bir çok hayran Superman konusunda afalladı.

Hikâyeyi yakından takip eden birisi konuyu kolayca kavramıştır. Ben ise hikâyeyi okumadıysanız okuma sırasını ve olay örgüsünü ayrıntılı şekilde sizlere sunacağım.

Seriyi okumak istiyorsanız bu okuma listesini takip etmeniz gerekmekte.

Lois And Clark. (Ülkemizde Yapı Kredi Yayınları tarafından Türkçe basıldı.)

Yeni 52 Superman: Superman’in Son Günleri. (Ülkemizde Yapı Kredi Yayınları tarafından Türkçe basıldı.)

Bu çizgi romanları okuduğunuzda hikâyeyi kavrayabilirsiniz. Superman okumaya devam etmek isterseniz ise okuma sırası şöyle devam ediyor.

DC Rebirth Özel Edisyon. (Ülkemizde JBC Yayıncılık tarafından Türkçe basıldı.)

Bu çizgi romanı da okuduktan Superman’in Yeniden Doğuş başlığı adı altındaki maceralarını sırasıyla okuyabilirsiniz. Seri ülkemizde güncel olarak Yapı Kredi Yayınları tarafından Türkçeye çevrilerek yayınlanmakta.

Gelelim hikâyeye. Çoklu Evren çökmüş, kahramanlarımız Telos adında bir yerde esirken Brainiac’ın gelişmiş bir versiyonu Superman, Lois Lane, Jonahtan Kent (Super Boy), Supergirl, Green Lantern (Hal Jordan) ve The Flash’a (Barry Allen) onları istedikleri herhangi bir evrene gönderebileceklerini söylemesi ile hikâyemiz başlıyor.

Kahramanlarımız bu teklifi kabul ediyor ancak öncesinde Brainiac kahramanlarımızı DC’nin en büyük hikâyelerinden biri olan Crisis On Infinite Earths zamanlarına gönderiyor. Kahramanlarımız Anti-Monitor’ü yenerek Çoklu Evren’i yeniden başlatıyor.

Supergirl, Green Lantern ve The Flash farklı evrenlere giderken, Superman ve ailesi New-52 evrenine gidiyor. Böylece Pre-52 Superman’i olarak adlandırdığımız Superman, New-52 evrenine giriş yapıyor.

Lois And Clark çizgi roman gerçekten çok güzel bir hikâyeye sahip. Hikâye New-52 evreninin başlangıcı ve New-52 Superman’inin ölümü arasındaki zaman diliminde Pre-52 Superman’inin neler yaptığını anlatıyor. New-52 evreni Pre-52 evreninden daha genç. Bu evrende henüz yaşanmamış olayları Pre-52 Superman’i uzun zaman önce yaşamıştı. Clark, Superman olarak gizlice düşmanlarının kökenini değiştirerek hiç var olmamalarını sağlarken, Lois ise küçük çocukları Jonahtan’ı büyütüyor aynı zamanda yerel gazetede yazarlık yapıyor. Ailemizin bütün bunları gizlice yapmasının nedeni ikinci bir Superman’in varlığının yaratacağı sorunlar, sorular ve ailenin çocuğu Jonahtan Kent.

Bu sırada New-52 Superman’i birçok savaş veriyor, zaferler kazanıyor, insanların hayatını kurtarıyor. Kurtaramadıklarını ise yine gizlice herkesten habersiz Pre-52 Superman’i kurtarıyor. Bu savaşlardan üç tanesi New-52 Superman’inin ölümünü getiriyor.

A.R.G.U.S.’da kriptonit yüklü bir hücrede geçirdiği zaman, Güneş Tanrısı Rao ile olan savaşı ve Apokolips’teki ateş çukurlarında bulunması. Bu üç konumda yaşadıkları New-52 Superman’inin kriptonit zehirlenmesine maruz kalmasına neden oluyor.

New-52 Superman’i henüz bu hastalığı yeni öğrenmişken Denny Swan adında biri bir kaza sonucu New-52 Superman’inin anılarına sahip oluyor. Kendisini gerçek Superman sanan Denny Swan. New-52 Superman’i ile savaş verirken Pre-52 Superman’i ilk kez kendisini gösteriyor ve New-52 Superman’inin Denny Swan’ı yenmesine yardım ediyor. Bu savaşta New-52 Superman’i ölüyor ve Pre-52 Superman’i onun yerini doldurma kararı alıyor.

Hikâyeyi elimden geldiğince en basit ve sade şekilde anlatmaya çalıştım. Anlamadığınız ya da aklınıza takılan bir yer varsa Instagram hesabımızdan bize ulaşabilirsiniz.

İyi günler dilerim!

Related posts

Bir cevap yazın

Required fields are marked *