Blog Post

8.5
80’ler Ayağınıza Geldi: Karşınızda Stranger Things 3
Dizi

80’ler Ayağınıza Geldi: Karşınızda Stranger Things 3 

8.5
Score

Stranger Things’in ilk sezonu çıktığında sürpriz bir nostalji festivaliyle karşılaşmıştım. İlk sezonun bana verdiği gazla ikinci sezona büyük beklentilerle girmiş ve beklediğimi çok da bulamamıştım açıkçası. Bunun en büyük nedeni gizemini kaybetmesi ve sıkıcı bir sezon olmasıydı, benim için. 80’lerin popüler kültürüne saygı duruşu niteliğinde olan dizimizin üçüncü sezonu da ne yazık ki ilk sezonun başarısına ulaşamamış. Daha da derine inmeden önce bu yazının SPOILER içerdiğini belirteyim, uyarmadı demeyin!

Dramatik bir sonla ve kafalarda soru işaretleriyle biten Stranger Things 3, Return of Jedi’dan Back to the Future’a kadar 80’ler çocuklarının gönüllerini fethedecek göndermelere sahip. Sekiz bölümden oluşan sezonumuz alıştığımız Netflix formülünü kullanmaktan vazgeçmiyor ve risksiz, kolaylıkla tahmin edilebilir bir sezon sunuyor bizlere. Alıştık artık bu formüle o yüzden çok da çemkirmeyeceğim. Ama çemkirmekten kendimi alıkoyamayacağım bir konu var ki gerçekten yeter artık dedirtti bana. Neyden mi bahsediyorum? Ürün yerleştirmeleri. Bu ürün yerleştirmeleri yer yer insanı çıldırtan repliklerle çekilmez hale geliyor ve diziden soğumanıza sebep oluyor.

stranger things coke commercial ile ilgili görsel sonucu

Gelelim hikayeye. Hikaye için denilebilecek pek bir şey yok, aynı tas aynı hamam. Yine Hawkins’te –neden Hawkins hala anlayamadık- gizemli olaylar dönüyor ve artık ergen diyebileceğimiz kahramanlarımız bunu çözmeye ve artık ezeli düşmanımız diyebileceğimiz Mind Flayer’dan kurtulmaya çalışıyorlar. Tanıdık geldi değil mi?

Peki hiç mi yeni bir şey yok diyorsanız var, var olmasına ama bunlar aynı şeyi izliyorum algısını kıracak düzeyde değil. Mesela şeytani Ruslarımız var. Ellerini kollarını sallaya sallaya Amerika’ya gelip Hawkins’te AVM açıp kendi gizli üslerini kurmalarını normal buluyorsanız fena sayılmazlar. Ayrıca artık kahramanlarımız çocuk değil ve dizi bunu bize çok net bir şekilde gösteriyor. Will’in Dungeons & Dragons oynamak istemesine karşın Lucas ve Mike’ın ilgilerinin artık kızlara kayması Will’in de artık her şeyin değiştiğinin farkına varmasını sağlıyor. Mike ve Eleven arasındaki ilişki de ergenlikle birlikte yeni bir boyuta geçiyor ve bu ilişkiyle ilgili çekinceleri olan Hopper artık tam bir baba oluyor Eleven için. Bunlarla birlikte Eleven’la Max de oğlanlara ihtiyacımız yok diyerekten kız kıza takılmaya başlıyorlar. Anlayacağınız ergenlikle ile birlikte karakterler ve aralarındaki ilişki de büyük değişime uğruyor ve dizi bunu harika bir şekilde işliyor.

stranger things 3 ile ilgili görsel sonucu

Artık ekibimizde yeni bir üye var: Geçen sezondan da hatırlayabileceğimiz Lucas’ın kardeşi Erica. Erica sinir bozucu tavırlarıyla, bilmiş bilmiş konuşmasıyla sahne ve zaman çalan bir karakter olmuş benim gözümde.

Erica dışında bir de yeni bir karakterimiz var: Robin. Hawkins’in yeni açılan Starcourt AVM’sindeki  Scoops Ahoy isimli dondurmacıda Steve ile birlikte çalışan Robin kahramanlarımızın macerasına dahil oluyor. Steve ile lisede aynı sınıfta bulunduğunu öğrendiğimiz Robin’in Steve ile aralarındaki ilişkinin tam bir sonuca bağlanmasını beklerken Netflix burda da bizi yanıltmıyor ve dizideki ilk LGBTQ+ karakterimize kavuşuyoruz böylece. Açıkçası bana çok zorlama hissettirdi bu olay, neyse.

stranger things 3 hopper and eleven ile ilgili görsel sonucu

Biraz da Hopper’a değineyim. Baba olmanın kıskançlığı ile aşırı korumacı tavırlar sergileyen şefimiz duygularını dile getirmekte zorlanan bir karakter. Eleven ile ilişkilerinin eskisi gibi olmadığından yakınan ve bunu içine atan Hopper sezon boyunca karakter gelişimi gösteriyor ve hikayesini tamamlıyor. Sonda gördüğümüz sekansta acaba ölmedi mi sinyalleri aldığımız Hopper açıkçası biraz tırt bi şekilde ölüyor. Bu son yakışmadı sana koca yürekli şef!

Dizide çok fazla karakterin olmasından dolayı bazı karakterler arka planda kalmış. Jonathan Byers ve Nancy Wheeler bu kategoride mesela. Kendi hikayeleriyle ana hikayemize pek bişe katamasalar da ekibimize katıldıktan sonra önemli rollere sahip oluyorlar. Umarım bir dahaki sezonda daha fazla görürüz kendilerini.

Sezonun baş antagonisti diyebileceğimiz Billy de sezon boyunca çok parlamayan ama geçmiş hikayesiyle ve fedakar ölümüyle kalplerimizi kazanmayı başaran bir karakter oldu. Annesiyle olan travmatik geçmişini hatırlatan Eleven sayesinde içindeki canavara karşı gelmeyi başarıyor ve Mind Flayer karşısında duruyor. Billy sayesinde zaman kazanılıyor ve kahramanlarımız kurtuluyor. Ancak Billy de orada hayata gözlerini yumuyor ve Billy’nin “redemption” hikayesi böylece son buluyor.

stranger things 3 mind flayer ile ilgili görsel sonucu

Kısacası yer yer güldüğüm yer yer de üzüldüğüm bir sezon oldu benim için. Karakterlerin yaşadığı git-geller duygusal olarak beni gerçekten etkiledi. Özellikle Will’in değişmek istememesi ve bu yüzden diğerleriyle arasının bozulması yaraladı beni. Ah be Will, gel sarılalım.

Diğer sezonlara göre kıyaslama yaparsak korku ve gerilimin daha az seviyede, yer yer zorlama kalsa da esprilerin ve aksiyonun daha yüksek olduğu bir sezon olmuş. Çok da yeni bir şey yok, bildiğimiz Stranger Things işte. Beklentiniz çok yüksek değilse ve siz de benim gibi 80’ler popüler kültürünün içinde bir maceraya atılmak istiyorsanız Stranger Things 3 sizi kesinlikle tatmin edecektir.

(Smirnoff Reyiz seni UNUTMAYACAĞIZ!)

Related posts

1 Comment

  1. Elif

    Sence en iyi sezon hangisiydi?

Bir cevap yazın

Required fields are marked *